טיפול ועבודה עם הורים

טיפול פסיכולוגי

טיפול הוא מפגש אינטימי בין פסיכולוג לילד או למתבגר המאפשר לו לבטא את עולמו הפנימי ולפתח כלים חדשים להתמודד עם קושי שחווה. הברית הטיפולית שנוצרת בזכות האמון והאינטימיות מאפשרת התמודדות טובה יותר במצבי משבר ועבודה על קשיים וחלקים כואבים. כמו כן, היא מאפשרת  פיתוח כישורים נוספים, כמו למשל שיפור היכולת להתמודד מצבי תסכול או כישלון.

איך מטפלים בילדים קטנים?

הורים רבים תוהים כיצד מתנהל טיפול עם ילדים צעירים שאינם יושבים ומשוחחים על חוויותיהם. התשובה היא שעולם של ילדים בא לידי ביטוי דרך המשחק שלהם ודרך המשחק נעשית איתם עבודה על תחומי הקושי שלהם, כמו גם חיזוק כוחות. המפגש עצמו נראה כפעילות משחקית לכל דבר, אך הנוכחות וההתכוונות היא שונה. המבט והתייחסות השונים מחוג או ביביסיטר מאפשרים תהליך של שינוי וצמיחה.

מקום ההורים

טיפול בילד הוא אירוע קצר, כשעה, בתוך השבוע העמוס של הילד שכולל בית ספר או גן, חוגים, חברים ומשפחה. על מנת להפוך את הטיפול למשמעותי יותר יש חשיבות רבה לשותפות של ההורים בתהליך ולהמשכיות העבודה בבית. לפיכך, עבודה עם ההורים במקביל לטיפול בילד היא משמעותית מאוד. לעיתים, שיקול דעת משותף עם ההורים יוביל להחלטה כי כדאי להתמקד בעבודה איתם במקום טיפול בילד עצמו.