על כותרות ומבנה דו״ח

רציתי להגיד לך שחשבתי על המפגש שלנו. 

שאלת למה צריך כותרות בדוח. הרי כל המילים הסבוכות האלה, פלואידית, קריסטלית, לא בהירות בכלל לקוראים שאינם פסיכולוגים. זו היתה שאלה קצת מוזרה לי כי אני בכלל לא אוהבת כותרות. למשל, ברקע שלי אין כותרות משנה. עניתי מה שעניתי, לא בטוחה שהנחתי את דעתך כשהמשכתי הלאה. 

בערב כתבתי דוח אבחון שביצעתי. החלטתי לכתוב אותו לפי CPM וניסיתי לחבר אותו לחלקים הדידקטיים שהעברתי. חשבתי איך לבנות את הדוח, כך שיתאים לתיאוריה, או להבנה שלי אותה, וגם שיתאים למורים שמרפרפים את הדוח, מחפשים כותרת ספציפית וכל כך רגילים לראות דברים במקומות מסוימים. פחדתי שלא ימצאו אותם ויחשבו שלא עשיתי את מה שהבטחתי שאעשה, אותו אבחון מקיף ומבהיר. 

השקעתי לא מעט זמן במחשבה על סדר הפסקאות, על איזה כותרות כן או לא. בניתי, ושוב שיניתי. 

פתאום חשבתי כמה הסדר הקבוע של הכותרות מקל עלי, ומפנה לי זמן ומקום לדברים אחרים. הוא מארגן אותי בחשיבה ובכתיבה, הוא מחייב אותי להתייחס לכל הנקודות פשוט כי הן שם, גם לנקודות החוזק. לבחון תמיד את שאלת הקשב, פשוט כי יש לה כותרת, גם אם אכתוב שורה או משפט כי הכל תקין. 

לא תמיד אני שומרת על אותו מבנה דוח. כשהוא לא משרת אותי, אני נפרדת מהכותרות הקבועות ומנסה למצוא את הדרך הנכונה לומר מה שרציתי. אבל ברוב המקרים המבנה שומר עלי. מקווה שגם עליך. 

מוקדש באהבה למודרכים ששואלים וגורמים לי לחשוב

(פורסם ב24.5.22)