הארכת זמן

אולי יש לכם זמן לכמה מילים על הארכת זמן?

כולנו רוצים הארכת זמן. ככה רגע לפני הבחינה, עוד כמה ימים ללמוד. 

או אולי בעצם לא? שרק כבר יגיע וגל החרדה המטורף יחלוף? 

הארכת זמן ניתנת כהמלצה כמעט בכל אבחון. בעצם, כדי לקבל הארכת זמן לא צריך אבחון. משרד החינוך לא מחייב שום מסמך כדי לתת הארכת זמן. בית הספר יכול לתת הארכת זמן לשליש מתלמידיו, וההחלטה על כך היא בוועדה בית ספרית. הדרישה למסמך הממליץ על כך כפי שקיימת במסגרות מסוימות אינה תואמת לרוח המשרד ונהליו. 

איך בי"ס יודע למי לתת ולמי לא? אומרים לכולם להביא שני עטים בצבעים שונים לבחינה. נותנים לכולם הארכת זמן, אבל במועד הסיום המקורי מבקשים להחליף צבע עט ובודקים כמה תוספת הזמן היתה יעילה מבחינת ציון. 

למה לא נותנים לכולם? אי אפשר לא להגביל בכלל זמן בחינות (הרי משלמים לבוחנים פר שעה) ואיפה שהוא צריך שיהיה גבול, ותמיד יהיה מי שיבקש הארכה לכל זמן. 

הארכת זמן היא 25% מזמן הבחינה. מעבר לכך, צריך לפנות לוועדת חריגים עם עדות לאיטיות ניכרת מאוד בעיבוד או מוגבלות כלשהי המובילה לאיטיות יוצאת דופן. 

מעניין שבניגוד למה שחושבים, הארכת זמן לא יעילה לכולם. יש אנשים שאם יש להם יותר זמן הם בודקים את עצמם באופן חוזר ונוטים לקלקל תשובה נכונה ולהפוך אותה ללא נכונה. גם ילדים עם הפרעת קשב שנוטים להגיש ראשונים אינם מנצלים הארכת זמן שניתנת להם. לפעמים הארכת זמן זה דרך להרגיע הורים שרוצים התאמות, אבל כמה זה באמת מועיל? 

כדאי לשים לב בגיל הצעיר שאם מרגילים ילדים להארכת זמן הם לא לומדים להתארגן עם זמן מוגבל וזו מיומנות חשובה מאוד, במיוחד שהיקף המבחן הולך וגדל לאורך השנים מאוד. כמו כן, חשוב לשים לב בגיל הזה איך מתבצעת הארכת זמן ועל חשבון מה היא נעשית. בבתי ספר יסודיים רבים אין את ההתארגנות שיש בעל יסודי. לכן, הארכה כזו יכולה להיעשות בהפסקה או במזכירות, דבר שמקשה מאוד בשל רעשי הסביבה,   או במקביל ללמידה אחרת, כך שהילד מפסיד חומר חדש שנלמד. במקרים רבים בגיל הצעיר ובעיקר במצבים של הפרעת קשב עדיף לחלק בחינה לשתיים כדי להקל על טווח הקשב הנדרש מהילד. לכן, בעיקר ביסודי נשאלת השאלה איך הכי נכון ליישם את התאמה הזו.  

(פורסם ב21.7.22)